APITERAPIJA očuvanje zdravlja pčelinjim

                    proizvodima



koji će se održati u subotu 20.10.2018. na Zagrebačkom velesajmu u sklopu Sajmova zdravog življenja.

Ukoliko ste zainteresirani za predavanje i predstavljanje Vaših inovativnih proizvoda ili usluga, projekata ili drugih aktivnosti vezanih uz apiterapiju, pčelinje proizvode ili pčelarstvo i molim Vas da najkasnije do 12.7.2018. na e mail ghegic@gmail.com pošaljete naziv teme, kratak sažetak predavanja i ime predavača. Tročlano povjerenstvo odlučiti će o prihvaćanju teme. Planirano trajanje predavanja je 20 minuta i 10 minuta za raspravu nakon predavanja.

Prijašnjih je godina Povjerenstvo za medicinsku izobrazbu liječnika kategoriziralo i bodovalo stručni skup pod nazivom APITERAPIJA očuvanje zdravlja pčelinjim proizvodima, te je aktivnim sudionicima dodijeljeno 8 bodova, a pasivnim sudionicima dodijeljeno je 6 bodova.

Također postoji mogućnost oglašavanja u Zborniku radova, kao i sponzorstva.

Za sve detaljnije informacije obratite se na tel 01 6181 600 ili mob 095 910 66 53 ili e-mail ghegic@gmail.com


Tečaj APITERAPIJA – PROIZVODNJA I KORIŠTENJE PČELINJIH PROIZVODA u trajanju od 60 sati može se održati u bilo kojem gradu u Hrvatskoj gdje postoji minimalan broj zainteresiranih polaznika (30) dok je maksimalan broj ograničen na 50 polaznika po grupi. Cijena tečaja iznosi 3 500,00 kn po polazniku, plativo u 3 obroka (1 500 kn pri upisu prije početka predavanja, 1000 kn nakon 30 dana, 1000 kn prije završetka tečaja). Za detaljnije  informacije oko prijave i upisa zainteresirani kandidati mogu se obratiti na e mail ghegic@gmail.com , a prijavnicu za tečaj možete ispuniti i preuzeti uskoro na stranicama Hrvatskog apiterapijskog društva www.api-had.hr ili http://www.api-had.hr/images/docs/tecaj_pristupnica.doc

Uvijeti za upis su: završena srednja škola odgovarajućeg smjera. Nakon završene edukacije postoji mogućnost registracije djelatnosti apiterapija za određeni broj polaznika kod nadležnih institucija.

 

Tečaj u Zagrebu počinje u subotu 17.11. Adresa održavanja tečaja je 

LOPATINEČKA 17  (VRBANI) u prostorijama UDRUGE ZA KREATIVNI SOCIJALNI RAD 

a sve detaljnije informacije možete dobiti na info pultu Hrvatskog apiterapijskog društva u sklopu Sajmova zdravog življenja koji će se održati na Zagrebačkom velesajmu od 18 – 21.10.2018.

Tečaj će trajati svake subote od 12- 19 sati obzirom da imamo velik broj polaznika iz udaljenijih dijelova Hrvatske kojima je zbog putovanja ovakav raspored i dinamika predavanja najprihvatljiviji oblik nastave.


 

17.11. od 12- 19 sati

24.11. od 12- 19 sati

01.12. od 12- 19 sati

08.12. od 12- 19 sati

15.12. od 12- 19 sati

22.12. od 12- 19 sati

19.01 od 12- 19 sati

26.01. od 12- 19 sati 

02.02. od 12- 19 sati 

 

Popis tema koje obuhvaća program:

 

–   Apiterapija u Hrvatskoj

–   uvod u osnove apiterapije, anatomija, biologija i fiziologija medonosne pčele, pčelinji proizvodi.

–   Proizvodnja pčelinjih proizvoda, dobra pčelarska praksa, Zakonska regulativa za stavljanje pčelinjih proizvoda na tržište; fizikalne i kemijske odlike pčelinjih proizvoda, senzorska svojstva meda.

–   Biološka svojstva pčelinjih proizvoda, medonosno, začinsko i ljekovito bilje (građa, klasifikacija, biološka svojstva)

–   Osnove anatomije i fiziologije ljudskoga organizma (upoznavanje građe i funkcioniranja ljudskoga organizma kako funkcionira u zdravlju; mehanizmi za očuvanje zdravlja), patofiziologija (osnove), osnove prve pomoć i u pčelinjaku

–   Upotreba pčelinjih proizvoda u industriji ljepote (api wellness, frizerski, kozmetički i pedikerski saloni), upotreba pčelinjih proizvoda u gastronomiji, apiinhalacije i apiturizam

–    Apiterapija kao inovativni oblik ponude u medical i spa konceptu (pčelinji proizvodi i njihova primjena u profesionalnim tretmanima za zdravlje i njegu kože) mogućnosti praktične primjene

–    Apiterapija u veterinarskoj medicini, mogućnosti praktične primjene

–    Tehnologija proizvodnje matične mliječi, uzgoj matica za vlastite potrebe, skupljanje peluda, skupljanje pčelinjeg otrova (terenska nastava na pčelinjaku).


Pismeni ispit provjere znanja, prezentacija seminarskih (završnih) radova, podjela potvrda o sudjelovanju, potpisivanje etičkog kodeksa HAD-a; članstvo u HAD-u. 

 

Dr.sc. Gordana Hegić, mag.ing.agr.

 

Predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva


Download dokumenti :


– Pristupnica : http://www.api-had.hr/images/docs/tecaj_pristupnica.doc


– Info : http://www.api-had.hr/images/docs/O Hrvatskom apiterapijskom društvu i Simpoziju.doc


– Zaključci : http://www.api-had.hr/images/docs/Zakljucci_8Nacionalna_konferencija.doc

 

 

Dan apiterapije v Mariboru, 10.11. 2018 ob 9:00 

Apiterapija u Sloveniji sve više dobija na svom značaju. Osnova apiterapije je u pčelarstvu. Pčelarstvo je tradicionalna poljoprivredna djelatnost u Sloveniji koja ima bogatu tradiciju i globalni ugled. Slovenija također ima autohtonu pčelu zvanu kranjska pčela (Latin Apis mellifera carnica).

 U Sloveniji, u vrijeme nedavne povijesti, točnije krajem 19. stoljeća, je područje apiterapije  najviše obilježil dr. Filip Terč. Bio je češkog porijekla, završio je medicinsku školu u Beču. Njegova obitelj se preselila u Maribor 1875. godine. Već 1879. je počeo eksperimentirati s lečenjem reumatskih bolesti sa pčelinjim ubodima (apitoxin). Taj tretman je testirao na  oko 700 pacijenata sa kojima je u povijesti medicine i pčelarstva postao pionir apiterapije modernog doba.

Pčelarska udruga Slovenije, Javna savjetodavna služba u pčelarstvu, organizira već nekoliko godina Apiterapiju posvećenu dr. Filipu Terču, održava se u Mariboru. Također je uključena organizacija Udruge pčelarskih društava Maribor.

Ove godine, događaj će se održati 11. studenog na Fakultetu za poljoprivredu i biosomatske nauke u Mariboru (Pivola 10). Simpozij je namijenjen svim pčelarima, apiterapeutima, ljubiteljima pčela i drugi zainteresirani javnosti.

Udruga Slovenski pčelar (Pčelarski savez Slovenije) je  2007 godine osnovala komisiju za apiterapiju, koja prati razvoj ove grane medicine u zemlji i inozemstv. Od tada deluje i sekcija apiterapeutov Dr. Filipa Terča u Udrugi pčelara Maribora. U sekciji apiterapije je 150 članova, a neki nude i usluge apiterapije. Po programu usposobljavanja apiterapevtov Udruge pčelara Slovenije, program apiterapije vodi Udruga pčelara Maribora.  Usposobljavanje je do sada završilo oko 150 sudionika, koji su u svojim osnovnim zanimanjima pčelari, liječniki, farmaceuti, tehničari, … .itd.

Predviđeni program događaja

9:00- 9:15 Pozdravni govor

9: 15-9: 45 Apiterapija kao dopunska djelatnost (Tanja Magdič)

9: 45-10: 00 NPK Apiterapija

10: 00-11: 00 Apiterapija sa bolestima probavnog sustava – Zrinka Franić

11: 00-11: 15 Pauza

11: 15- 12:00 Pčelinji proizvodi u svakodnevnoj prehrani i pčelinji proizvodi kao funkcionalna hrana – Gordana Hegić

12: 00-12: 45 Pčelinji proizvodi za zdravlje i njegu kože -Gordana Hegić (predavanje će biti na hrvatskom jeziku)

12: 45-13: 30 Med kao lijek ne kao zaslađivač – Matjaz Deželak, Medex d.o.o.